Fie că trăim, fie că murim, noi suntem ai Domnului!
Fie că trăim, fie că murim, noi suntem ai Domnului!
Nu este vorba doar despre moartea fizică, ci despre moartea față de păcat. Biblia ne îndeamnă să veghem asupra umblării noastre vremelnice, însă cu băgare de seamă. Tot Biblia ne spune că este bine ca omul să se bucure de tot ce are / ce a trudit, dar nimic să nu pună stăpânire pe inima lui, fiindcă Dumnezeu nu vrea o inimă împărțită, ci una predată deplin Domnului.
Moartea față de păcat este cel mai lung proces care se desfășoară în omul care vrea să se îndumnezeiască, care vrea să se sfințească. Este o luptă împotriva răului, care vine prin diverse moduri pentru a ne testa credincioșia față de Tatăl.
Deci, fie că trăim, fie că murim nu este doar o simplă zicere, ci un proces sub care ne sfințim inimile înaintea Domnului, Căruia I-am promis că vom merge. Este un proces prin care ne șlefuim caracterul, unul care va aduce bucurie Tatălui dacă vom fi umblat cu adevărat în voia lui Dumnezeu.
Suntem gata să zicem ca Pavel că suntem încredințați că vom fi la capătul alergării cu Domnul?
Fii iubit de Tata!
G.M.